W przeciwieństwie do sprzętu, oprogramowanie jest bardzo łatwe do uaktualnienia i często łatwe do uaktualnienia. W rzeczywistości, ze względu na koszt budowy sprzętu w porównaniu z kosztem oprogramowania programistycznego, często zdarza się, że oprogramowanie jest pisane w celu rozwiązania problemów ze sprzętem. To jeden z powodów, dla których ważne jest aktualizowanie oprogramowania, o czym wkrótce się przekonamy.

Z perspektywy użytkownika oprogramowanie jest również wysoce konfigurowalne. Możesz pobrać i zainstalować program (seria instrukcji dla twojego komputera), aby wykonać określoną funkcję, której potrzebujesz. Jeśli masz wiedzę, możesz nawet pisać własne programy. Programy mogą być bardzo proste lub niezwykle złożone, w zależności od ich funkcji.

Przyjrzyjmy się różnym rodzajom oprogramowania na Twoim komputerze. Zaczniemy od tego, co się dzieje, gdy włączasz komputer i postępuj zgodnie z sekwencją stamtąd.


Oprogramowanie układowe ( Firmware )

Co dzieje się wewnątrz komputera po naciśnięciu przycisku zasilania? Właściwie dużo. Po pierwsze, na procesorze zaczyna działać pewne lekkie oprogramowanie znane jako oprogramowanie układowe. Oprogramowanie układowe przeprowadza kontrolę stanu sprzętu komputera i po ustaleniu, że sprzęt działa poprawnie, przygotowuje komputer do uruchomienia systemu operacyjnego, który jest głównym oprogramowaniem, z którym korzystasz.

Przez większość czasu nigdy nie będziesz wchodzić w interakcję z oprogramowaniem układowym. Może się zdarzyć, że system operacyjny nie uruchomi się (co oznacza, że nie uruchomi się), a oprogramowanie układowe powiadomi Cię o problemie i potencjalnie o krokach, które możesz podjąć, aby go rozwiązać. W przeciwnym razie prawdopodobnie zobaczysz na ekranie logo producenta komputera, zanim system operacyjny przejmie kontrolę.

Czasami producenci wydają aktualizacje oprogramowania układowego. Są one dobre do zainstalowania, ponieważ problemy z oprogramowaniem układowym mogą uniemożliwić komputerowi kiedykolwiek uruchomienie systemu operacyjnego.


System operacyjny

Gdy oprogramowanie układowe ustali, że komputer jest sprawny i gotowy do działania, ładuje system operacyjny. System operacyjny (OS) to podstawowe oprogramowanie, które steruje komputerem i jest tym, z którym bezpośrednio wchodzisz w interakcję. Prawdopodobnie znasz go jako Windows, jeśli masz komputer PC lub macOS (wcześniej OS X), jeśli masz komputer Mac.

System operacyjny zapewnia graficzny interfejs użytkownika (GUI), który jest wyświetlany na ekranie, aby ułatwić wprowadzanie danych. Oznacza to, że zamiast wpisywać polecenia do komputera, aby robił różne rzeczy (czy widziałeś hakerów w filmach?), możesz klikać lub stukać ikony i przyciski, aby komputer robił to, co chcesz.


System operacyjny działa również jako rodzaj pomostu między uruchamianymi programami a sprzętem, na którym działają. Po uruchomieniu programu, takiego jak Microsoft Word, system operacyjny ładuje program i przydziela miejsce w pamięci RAM do uruchomienia programu. Interpretuje dane wejściowe ze sprzętu (myszy lub klawiatury) i konwertuje je na odpowiednie dane wyjściowe (takie jak kliknięcie przycisku lub pojawiające się na ekranie wpisane litery). System operacyjny łączy się również ze sprzętem zewnętrznym (drukarki, dyski flash USB, a nawet smartfon) i zapewnia diagnostykę oprogramowania i sprzętu.


Sterowniki

Jeśli kiedykolwiek włożysz nowy dysk flash USB do komputera, może pojawić się komunikat z informacją, że system operacyjny instaluje sterowniki urządzeń. Sterownik to po prostu oprogramowanie, które umożliwia systemowi operacyjnemu komunikację z urządzeniem sprzętowym. Sprzęt wewnątrz komputera, a także wszystko, co podłączasz zewnętrznie, działa, ponieważ Twój system operacyjny może „rozmawiać” z nim za pośrednictwem sterownika.

Sterowniki można aktualizować, gdy producenci wydają nowe wersje, i należy je aktualizować, jeśli dostępne są aktualizacje. Jednym z powszechnych problemów z komputerem jest to, że sterownik w jakiś sposób ulega uszkodzeniu lub nie działa. Jeśli sterownik głośników komputera ulegnie uszkodzeniu lub przestanie działać, nie będzie słychać żadnego dźwięku, nawet jeśli z samymi głośnikami nie ma nic złego. Jeśli tak się stanie, najlepiej sprawdzić dostępność aktualizacji sterownika.

Użytkownicy systemu Windows mogą sprawdzić dostępność zaktualizowanych sterowników, wyszukując w Google (lub Binging) producenta i numer modelu komputera, a następnie słowo „sterowniki”. Przykładem mogą być „sterowniki Dell Latitude E6410”. Upewnij się, że wchodzisz tylko na oficjalną stronę producenta, która może nie być pierwszą rzeczą, która pojawia się w wynikach wyszukiwania. Rozejrzyj się po witrynie i sprawdź, czy są dostępne aktualizacje sterowników; niektórzy producenci oferują skanery, które ułatwiają ten proces, wykrywając, które sterowniki są nieaktualne. Jeśli nie ma dostępnych aktualizacji, możesz spróbować odinstalować, a następnie ponownie zainstalować sterownik za pomocą Menedżera urządzeń w systemie Windows.

Użytkownicy komputerów Mac prawdopodobnie nigdy nie będą musieli się martwić o wyszukiwanie zaktualizowanych sterowników, ponieważ Apple zarządza aktualizacjami sterowników w ramach standardowych aktualizacji systemu. W przypadku sprzętu zewnętrznego znajdź witrynę producenta i poszukaj tam zaktualizowanych sterowników.


Programy i aplikacje

Kiedy większość ludzi myśli o oprogramowaniu, myśli o programach i aplikacjach, które wykonują różne zadania na twoim komputerze. Są to oczywiste; klikasz ikonę, aby uruchomić program i (miejmy nadzieję) program działa.

Program działa jako proces przetwarzany przez procesor. (Powiedz, że pięć razy szybciej.) Innymi słowy, każdy program, który uruchomisz, otrzymuje część czasu procesora, dzięki czemu może on wykonać pracę wymaganą do uruchomienia programu (zwaną również wykonywaniem). Gdy wiele programów działa jednocześnie, tak naprawdę nie działają one w tym samym czasie. W rzeczywistości program pobiera kawałek zegara procesora, aby mógł działać. Jako prosty przykład, jeśli pięć programów jest otwartych jednocześnie, każdy z nich może otrzymać jedną piątą czasu procesora.

Dane programu są przechowywane w pamięci RAM podczas jego działania, a kiedy zamykasz program (lub jeśli kończy się samoczynnie), jego miejsce w pamięci RAM jest zwalniane. Wszelkie pliki używane przez program są również kopiowane do pamięci RAM. Jak wspomniałem w sekcji Pamięć i przechowywanie w tym rozdziale, właśnie dlatego ważne jest, aby zapisywać dane wcześnie i często. Pamięć RAM nie przechowuje swoich danych po utracie zasilania, więc jeśli z jakiegoś powodu komputer ulegnie awarii, wszelkie dane przechowywane w pamięci RAM (tj. Nie zapisane w pamięci) zostaną utracone.

Ponadto, jeśli masz jednocześnie uruchomionych zbyt wiele programów, możesz szybko zabraknąć miejsca w pamięci RAM lub dostępności procesora do uruchamiania programów. Można by pomyśleć, że przy szybszych procesorach i większej ilości pamięci RAM w naszych komputerach w dzisiejszych czasach nie byłby to taki problem. Niestety, wydaje się, że tak nie jest, ponieważ twórcy oprogramowania tworzą nowsze wersje programów i systemów operacyjnych, które są coraz bardziej zasobożerne. Ponadto, jeśli jeden program nie posprząta po sobie po wykonaniu (utworzeniu tak zwanego przecieku pamięci), może to sparaliżować inne programy i ostatecznie zawiesić cały system.

Wniosek jest taki, że gdy masz system operacyjny i wiele programów uruchomionych jednocześnie, łatwo jest sparaliżować komputer. Kiedy możesz, zapisz swoje pliki i zamknij programy, których nie używasz. Zwolni to procesor i pamięć RAM, dzięki czemu będą mogły poświęcić więcej czasu i miejsca innym używanym programom.


Jedno pytanie, które czasami słyszę, brzmi: „Jaka jest różnica między programem a aplikacją?” Niektórzy powiedzieliby, że „app” jest na smartfonie, podczas gdy program jest na komputerze, ale kiedy się do tego zabierzesz, aplikacja to program, a program to aplikacja. To tylko dwie nazwy, które odnoszą się do tej samej rzeczy. W ostatnich latach Microsoft określał programy jako aplikacje w systemie Windows 10, a Apple udostępnia swój App Store na komputerach Mac, więc rozróżnienie między nimi staje się coraz bardziej zamazane.


Rodzaje programów i aplikacji

Istnieje kilka podstawowych kategorii programów, z których prawdopodobnie korzystasz na co dzień. Zanim przyjrzymy się im bliżej, muszę wyjaśnić niektóre terminy, których będę używał w tej sekcji i w całej książce w odniesieniu do programów i aplikacji.

Freeware odnosi się do oprogramowania, które jest całkowicie bezpłatne dla Ciebie, użytkownika, do zainstalowania. Podkategoria oprogramowania freeware to bezpłatne oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym (FOSS), które jest nie tylko bezpłatne, ale także umożliwia każdemu modyfikowanie kodu źródłowego, jeśli sobie tego życzy. (Kod źródłowy to instrukcje do komputera, które uruchamiają program th555e.)

Istnieje również oprogramowanie freemium, które zapewnia pewien poziom funkcjonalności za darmo, ale dodatkowy poziom funkcjonalności za opłatą. Ponadto istnieje tak zwane crippleware, oprogramowanie, które jest bezpłatne, ale wyłącza pewne krytyczne funkcje, chyba że używana jest wersja premium (płatna). Zarówno w przypadku oprogramowania freemium, jak i crippleware, zachętą do zakupu jest odblokowanie pełnej funkcjonalności poprzez płatną wersję produktu. (Na przykład, jeśli używasz edytora wideo crippleware do kompilowania materiału z wakacji, może to spowodować pojawienie się znaku wodnego na końcowym filmie. Moim zdaniem nie jest to zbyt fajne, ale z drugiej strony programiści muszą zarabiać pieniądze. )

Wreszcie istnieje oprogramowanie komercyjne, czasami nazywane payware. Jest to oprogramowanie, za które bezwzględnie musisz zapłacić lub wykupić subskrypcję, aby móc z niego korzystać. Sprzedawca może zaoferować bezpłatną wersję próbną na krótki okres czasu, zwykle od tygodnia do miesiąca, podczas której można bez przeszkód korzystać z oprogramowania. Po upływie tego czasu będziesz musiał zapłacić, aby móc dalej korzystać z programu.


Oprogramowanie biurowe ( Office Suites )

Każdy kupowany komputer ma zainstalowany jakiś pakiet biurowy, nawet jeśli jest to prosty. Pakiety biurowe to pakiety oprogramowania, które zawierają programy zwiększające produktywność, takie jak edytor tekstu do edycji dokumentów, program do arkuszy kalkulacyjnych do analizowania liczb i danych, program do prezentacji do tworzenia slajdów i wiele innych.

Najpopularniejszym pakietem biurowym jest Microsoft Office, który jest oprogramowaniem komercyjnym dostępnym zarówno w systemach operacyjnych Windows, jak i Mac. Prawdopodobnie znasz przynajmniej Microsoft Word, Excel i PowerPoint, które są zawarte w pakiecie Office. Komputery Mac są dostarczane z preinstalowanym pakietem biurowym, który zawiera Pages, Numbers i Keynote, odpowiadające odpowiednio programom Word, Excel i PowerPoint.

Dobrym darmowym pakietem biurowym jest LibreOffice, wcześniej znany jako OpenOffice.org. LibreOffice zawiera te same podstawowe programy, co Microsoft Office, ale są one całkowicie bezpłatne. Jeśli nie chcesz kupować ani subskrybować pakietu Microsoft Office, LibreOffice jest dobrą alternatywą.

Inną opcją jest Dysk Google, pakiet biurowy, do którego masz dostęp przez przeglądarkę internetową (patrz sekcja Przeglądarki internetowe, która pojawi się w następnej kolejności). Dysk Google obejmuje podprogramy Dokumenty, Arkusze i Prezentacje Google (odpowiednio odpowiedniki programów Word, Excel i PowerPoint), a także Formularze, które umożliwiają tworzenie spersonalizowanych ankiet. Dysk Google przechowuje wszystkie Twoje dokumenty na zdalnym serwerze i nie ma programów do pobrania. Aby korzystać z Dysku Google, potrzebujesz tylko konta Google. Dysk Google zawiera 7 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej online, a w razie potrzeby możesz też kupić więcej miejsca na serwerach Google.


Przeglądarki internetowe

Niezależnie od tego, czy wiesz, czy nie, przeglądarka internetowa (zwykle nazywana po prostu przeglądarką) jest tym, czego używasz do uzyskiwania dostępu do stron internetowych na dowolnym urządzeniu. Przeglądarka umożliwia przeglądanie sieci WWW, dzięki czemu możesz czytać wiadomości, sprawdzać media społecznościowe i płacić rachunki.

Wszystkie komputery są wyposażone w domyślną przeglądarkę. Jeśli posiadasz komputer z systemem Windows, prawdopodobnie znasz Internet Explorer, zastąpiony przez Microsoft Edge na komputerach z systemem Windows 10. Użytkownicy komputerów Mac prawdopodobnie znają Safari.

Zdjęcie powyżej pokazuje przeglądarkę Mozilla Firefox skierowaną na stronę główną Google pod adresem Google.com. Zwróć uwagę na ikony w prawym górnym rogu dla dodatków, które zainstalowałem, aby wyeliminować irytujące wyskakujące okienka i inne natrętne reklamy.

Możesz też zainstalować inne przeglądarki. Google Chrome jest dostępny zarówno dla komputerów PC, jak i Mac, i ma tę zaletę, że jest szybki, lekki i łatwy w użyciu. Mozilla Firefox jest również szeroko dostępna i znana ze swoich funkcji bezpieczeństwa (takich jak zapobieganie śledzeniu Cię przez strony internetowe) oraz możliwości instalowania dodatków lub wtyczek. Inne przeglądarki to Opera i Brave, ale istnieje tak wiele innych, że nie można ich wszystkich tutaj omówić.

Niestety, nie ma jednej, uniwersalnej i uniwersalnej przeglądarki internetowej. Niektóre przeglądarki działają lepiej na niektórych witrynach niż inne. Najlepszą wszechstronną przeglądarką, jaką znam, jest Mozilla Firefox. Z mojego doświadczenia wynika, że bezbłędnie załaduje dziewięćdziesiąt dziewięć procent witryn; zapewnia również funkcje ochrony informacji w Internecie. Drugie miejsce zajmuje Google Chrome ze względu na swoją prostotę i integrację z innym oprogramowaniem Google, takim jak Gmail i Dysk Google.


Klient poczty email

Klient poczty to program, który pobiera Twoją pocztę e-mail, dzięki czemu możesz ją czytać, usuwać i odpowiadać na nią. Jest to w przeciwieństwie do poczty internetowej, do której musisz uzyskać dostęp, logując się na stronie internetowej za pomocą przeglądarki. Klienty poczty e-mail umożliwiają czytanie wiadomości e-mail w trybie offline, podczas gdy nie masz dostępu do poczty internetowej, jeśli nie masz połączenia z Internetem.

W pakiecie Microsoft Office Outlook jest klientem poczty e-mail. Na komputerach Mac służy do tego aplikacja Mail. Dostępne są również klienty poczty e-mail innych firm do pobrania.

Klient Mozilla Thunderbird jest przedstawiony powyżej. Thunderbird nie ma najbardziej eleganckiego interfejsu, ale jest darmową opcją dostępną zarówno dla użytkowników Windows, jak i Mac. Uważam, że jest to dobra opcja do zarządzania wieloma kontami e-mail – i jak widać na zrzucie ekranu, muszę usunąć niektóre e-maile!

Aby skonfigurować klienta poczty, musisz znać swój adres e-mail i hasło. Większość klientów pocztowych sprawia, że jest to bardzo proste: wprowadź swój adres e-mail i hasło, a klient zajmie się resztą. Czasami jednak może to wymagać drobnych poprawek w zależności od konfiguracji serwera poczty e-mail (komputera zdalnego, z którym będzie się kontaktować Twój klient poczty e-mail).

Po skonfigurowaniu adresu e-mail w kliencie klient zsynchronizuje się z serwerem poczty e-mail, a nowe wiadomości pojawią się jako lista. Następnie możesz wykonywać takie czynności, jak usuwanie wiadomości e-mail, sortowanie wiadomości e-mail w folderach i tworzenie reguł, aby wiadomości e-mail były automatycznie sortowane w folderach lub spamie zamiast w skrzynce odbiorczej. We wszystkich tych przypadkach klient zaktualizuje serwer.

Istnieją dwie główne metody interakcji klienta poczty e-mail z serwerem poczty e-mail: POP i IMAP. POP to skrót od Post Office Protocol i działa podobnie do tego, jak poczta dostarcza pocztę: gdy klient poczty e-mail kontaktuje się z serwerem poczty e-mail w celu sprawdzenia nowych wiadomości e-mail, wiadomości e-mail są pobierane do klienta, a następnie natychmiast usuwane z serwera, tak jak jak urząd pocztowy nie ma już kopii listu wysłanego do Ciebie po dostarczeniu go do Twojej skrzynki pocztowej. IMAP to skrót od Internet Message Access Protocol i przechowuje wiadomości na serwerze nawet po pobraniu ich do klienta. Gdy wiadomość e-mail zostanie usunięta po stronie klienta, zostanie ona również usunięta po stronie serwera.

Jeśli chcesz skonfigurować ustawienia poczty e-mail, ważne jest, aby zrozumieć to rozróżnienie między protokołem POP i IMAP. Niektórzy dostawcy poczty e-mail zezwalają na POP lub IMAP. Zalecam korzystanie z protokołu IMAP, ponieważ wiadomości e-mail pozostaną na serwerze, chyba że wyraźnie je usuniesz. IMAP jest prawdopodobnie domyślną metodą, z której korzystają Twój klient poczty e-mail i dostawca poczty e-mail.

Jeśli Twój klient poczty przestaje działać lub jesteś z dala od komputera, w większości przypadków możesz uzyskać dostęp do poczty za pomocą przeglądarki internetowej; nazywa się to pocztą internetową. Musisz znać witrynę internetową swojego dostawcy poczty e-mail (takiego jak Outlook.com lub Yahoo.com), swój adres e-mail i hasło. Jak wspomniano na początku tej sekcji, dostęp do poczty internetowej można uzyskać tylko wtedy, gdy komputer jest podłączony do Internetu.


Narzędzia i zadania w tle

Narzędzia obejmują programy, takie jak kalkulatory i słowniki, które zapewniają prostą obsługę, a także programy, które pomagają utrzymać optymalne działanie komputera. Wiele z nich działa w tle bez Twojej wiedzy.

Jednym z głównych narzędzi, z którymi powinieneś się zapoznać, jest oprogramowanie antywirusowe. Program antywirusowy chroni Twój komputer przed złośliwym oprogramowaniem (tzw. malware), które w przeciwnym razie zrobiłoby wszelkiego rodzaju nieprzyjemne rzeczy, takie jak usunięcie danych lub uniemożliwienie korzystania z komputera. Wiele komputerów ma wbudowaną ochronę antywirusową i zazwyczaj dobrym pomysłem jest zainstalowanie dodatkowego oprogramowania antywirusowego, które zapewnia lepszą ochronę.

Menadżer plików to programy zawarte w systemie operacyjnym, które umożliwiają poruszanie się po pamięci komputera, takiej jak szafka na akta, i manipulowanie danymi w postaci plików i folderów. W systemie Windows menedżer plików nazywa się Eksplorator plików; na Macu menedżer plików nazywa się Finder. Oba wyświetlają graficzny widok plików i folderów, dzięki czemu nawigacja z jednego miejsca do drugiego jest łatwa.

Na zdjęciu powyżej znajduje się Finder na komputerze Mac. Po dwukrotnym kliknięciu jednego z przedstawionych folderów okno zaktualizuje się, aby pokazać mi zawartość folderu. W lewym okienku znajdują się szybkie łącza do innych lokalizacji w moim systemie plików, takich jak Dokumenty i Pobrane. Na górze znajdują się różne opcje zmiany sposobu wyświetlania plików i grupowania elementów według nazwy i daty, na przykład.