Komputery to fantastyczne maszyny, które robią niesamowite rzeczy. Połączyli świat i zrewolucjonizowali sposób, w jaki komunikujemy się ze sobą, prowadzimy interesy i żyjemy. Zastanów się: komputer, który prawdopodobnie nosisz w kieszeni każdego dnia, smartfon, jest potężniejszy niż komputer, który w 1969 roku wysłał mężczyzn na księżyc. Komputer w twoim domu daje ci nieskończone możliwości.

Tak, komputery są całkiem fajne, kiedy działają.


Tu właśnie wkraczasz. Jesteś użytkownikiem, wyjątkową osobą, która obsługuje komputery, czy tego chcesz, czy nie. Jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie nie znasz zbyt dobrze tajników komputerów lub tego, co robić, gdy nie działają poprawnie.


W porządku, mam nadzieję, że jesteś gotowy na edukacyjną przygodę. Zanurzmy się!


Rozdział pierwszy: Podstawy

Całość jest większa niż suma jej części.

Zanim przyjrzymy się podstawowym komponentom komputerów i ich działaniu, muszę wyjaśnić pewną terminologię. Kiedy większość z nas słyszy słowo komputer, myślimy o urządzeniu z ekranem i klawiaturą, być może podłączonym do dużego pudełka (komputer) lub umieszczonym w jednym urządzeniu, które składa się jak klapka (laptop). Z technicznego punktu widzenia każde urządzenie, które coś oblicza, można uznać za komputer (w tym telefon komórkowy, smartfon lub tablet), ale na potrzeby tej książki i dla ułatwienia zrozumienia tym terminem odnoszę się łącznie do komputerów stacjonarnych i laptopów. Zaznaczę, że chociaż inne urządzenia, takie jak smartfony i tablety, nie są głównym tematem tego poradnika i wiele zawartych w niej informacji i wskazówek dotyczy również ich.

Istnieje również termin komputer osobisty, w skrócie PC. Zgodnie z ścisłą definicją komputer PC to dowolny komputer przeznaczony do użytku osobistego (w przeciwieństwie do, powiedzmy, superkomputera). Jeśli jednak pamiętasz reklamy „Jestem Macem, jestem komputerem PC”, które Apple prowadziło przez kilka lat, możesz pomyśleć, że termin PC odnosi się wyłącznie do komputera z systemem Windows. Zarówno Apple Macintosh (lub Mac), jak i komputery z systemem Microsoft Windows są rzeczywiście komputerami osobistymi. Jednakże, dla jasności i powszechnego użycia, będę używał terminu PC w odniesieniu do komputera z systemem Microsoft Windows, Mac w odniesieniu do komputera Apple Macintosh, a po prostu komputer w odniesieniu do obu tych elementów.

Podsumowując, komputer to komputer stacjonarny lub laptop (lub hybryda), komputer PC to komputer z systemem Microsoft Windows, a Mac to komputer Apple Macintosh. Pomijając te rozróżnienia, przyjrzyjmy się, co sprawia, że Twój komputer działa!



Różnica między sprzętem a oprogramowaniem

Są szanse, że słyszałeś już wcześniej terminy sprzęt i oprogramowanie. Zrozumienie, czym są te dwa elementy, ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia działania komputera, więc tutaj zaczynamy.

Sprzęt jest właśnie tym, na co wygląda. Jest „twardy”, co oznacza, że możesz go fizycznie dotknąć. Słowo sprzęt nie ma jednostek, więc zawsze używaj go z pojedynczym czasownikiem. („Sprzęt jest namacalny”, a nie „Sprzęt jest namacalny”). Sprzęt obejmuje klawiaturę, na której wpisuję te słowa, ekran wyświetlający je podczas pisania oraz wszystkie elementy elektryczne, które łączą się wewnątrz komputera.

Oprogramowanie jest przeciwieństwem. Jest niematerialny, co oznacza, że nie można go dotknąć. Są to instrukcje potrzebne do uruchomienia komputera. Komputery otrzymują instrukcje w postaci binarnej, system liczbowy składający się tylko z O i 1. 0 oznacza „wyłączone”, a 1 „włączone”. Każde O lub 1 jest nazywane bitem, a ciąg 8 bitów nazywany jest bajtem. Wszystkie oprogramowanie można zredukować do serii OS i 1 s przechowywanych gdzieś w sprzęcie. Większość komputerów ma co najmniej jedną warstwę oprogramowania, a urządzenia, na których działają programy i aplikacje, mają zwykle dwie lub więcej. Omówimy to bardziej szczegółowo w poniżej (gra słów niezamierzona).

Rozróżniając te dwie rzeczy, warto przypomnieć sobie, co ktoś kiedyś powiedział mi żartem: „Jeśli upada ci na stopę i nie boli, to oprogramowanie”. Jeszcze prościej: jeśli możesz tego dotknąć, to sprzęt; jeśli nie, to oprogramowanie.
Komputery nie działałyby bez sprzętu i oprogramowania. Pomyśl o tym: oprogramowanie wymaga sprzętu do działania, a sprzęt nie może nic zrobić poza zbieraniem kurzu bez oprogramowania.
Kiedy czytasz o różnych komponentach sprzętowych i programowych opisanych w tym rozdziale, rozróżnienie między nimi powinno stać się jaśniejsze, jeśli nie jest jeszcze jasne.

Zaczniemy od przyjrzenia się sprzętowi w kolejnej części poradnika…