Nośniki wymienne lub zewnętrzne to dowolne urządzenia do przechowywania danych, które można podłączyć do komputera. Najpopularniejszymi formami nośników wymiennych są dyski i napędy USB.

Napęd dyskowy służy do odczytywania danych z dysku, takiego jak dysk kompaktowy (CD) lub uniwersalny dysk cyfrowy (DVD). Na pierwszym komputerze w mojej rodzinie mieliśmy trzy napędy: CD, DVD i dyskietki 3,5-calowe. Obecnie większość komputerów zawiera tylko napęd DVD (który umożliwia również odtwarzanie płyt CD), a trendem w przypadku laptopów jest całkowite wyeliminowanie napędów DVD na korzyść smuklejszych, lżejszych projektów.

Jeśli twój laptop nie ma napędu DVD, możesz kupić zewnętrzny, pokazany powyżej, który podłącza się do twojego komputera. Jest to przydatne, jeśli chcesz zainstalować program z DVD, obejrzeć film lub wykonać kopię zapasową danych na dysku.


Najpopularniejszym interfejsem do podłączania nośników zewnętrznych jest USB, jak wspomniano w poprzedniej sekcji. Dyski flash USB to małe urządzenia do przechowywania danych, których można używać do przechowywania, przesyłania i tworzenia kopii zapasowych danych. Są obecnie najczęściej używaną formą zewnętrznej pamięci masowej.

Dyski USB mają różne kształty i rozmiary, jak pokazano na powyższym obrazku. Niektóre dyski USB mają mniej niż cal długości i są wyjątkowo przenośne. Inne są większe, ale przechowują niewiarygodne ilości danych. Wiele z nich można przypiąć do pęku kluczy lub breloczka. Możesz nawet kupić szyfrowane dyski USB, jeśli chcesz przechowywać i przesyłać bardzo poufne informacje.


Karty pamięci to kolejna popularna forma zewnętrznych nośników pamięci. Używają ich przede wszystkim aparaty cyfrowe, smartfony i tablety. Najpopularniejszą kartą pamięci jest karta Secure Digital (SD) (trzy mniejsze karty na powyższym zdjęciu), chociaż istnieją inne karty, takie jak karta pamięci CompactFlash (trzy większe karty na powyższym zdjęciu). Większość laptopów jest wyposażona w czytnik kart SD, a zewnętrzne czytniki kart można kupić, które łączą się z komputerem przez USB.

Różnica między dyskiem a dyskiem polega na tym, że dysk (pisany przez ac) odnosi się do optycznych nośników danych, takich jak dyski CD lub DVD, podczas gdy dysk (pisany przez ak) odnosi się do każdego innego nośnika pamięci, takiego jak dyski twarde , pendrive’y USB i dyskietki. Wielokrotnie te dwa słowa są używane zamiennie, ale w tej książce trzymam się tego rozróżnienia.


Obraz dla potomnych: dyskietka 3,5 cala. Był czas, kiedy tata musiał tworzyć kopie zapasowe wszystkich danych na naszym starym komputerze, używając ich około stu. Dziś te dane z łatwością zmieściłyby się na dowolnym dysku USB. DVD lub nawet CD byłyby lepszą opcją tworzenia kopii zapasowych!


Urządzenia wejściowe

Jeśli urządzenie umożliwia przesyłanie danych do komputera, jest to urządzenie wejściowe. Urządzenia wejściowe obejmują klawiatury, ekrany dotykowe, myszy lub panele dotykowe, a nawet kamery internetowe i mikrofony.

  • Klawiatury są dość proste. Ich dziedzictwo sięga wstecz do maszyn do pisania z przeszłości i pozwala na wprowadzanie tekstu i danych liczbowych palcami. Możesz kupić zewnętrzne klawiatury do dowolnego komputera i pisać. Jeśli Twoje nadgarstki bolą od pisania, rozważ ergonomiczną klawiaturę.
  • Ekrany dotykowe to ekrany, których można dotknąć, aby wprowadzić dane. Jeśli masz smartfon lub tablet, prawdopodobnie ma ekran dotykowy. Wiele laptopów jest również zbudowanych z ekranami dotykowymi.
  • Mysz to urządzenie przenośne, które wykrywa ruch w stosunku do powierzchni, na której się opiera. Kiedy poruszasz myszą, kursor na ekranie komputera powinien poruszać się wraz z nią. Po kliknięciu jednego z jego przycisków komputer wykonuje odpowiednie polecenie (takie jak podążanie za łączem w Internecie lub otwieranie pliku). Legenda głosi, że rozmiar, kształt i „ogon” myszy doprowadziły do jej nazwy. Myszy bezprzewodowe są powszechne, podobnie jak myszy ergonomiczne i inne odmiany.
  • Touchpad spełnia te same funkcje co mysz, ale jest zintegrowany z obudową laptopa. Obsługiwany jest jednym lub wieloma palcami zamiast całą ręką. Interakcje jednym palcem przesuwają kursor na ekranie komputera, podczas gdy interakcje dwoma lub trzema palcami umożliwiają przewijanie dokumentów, nawigację tam iż powrotem w przeglądarce internetowej i nie tylko.

Niektórzy użytkownicy nie lubią mniejszych, kompaktowych klawiatur i paneli dotykowych do laptopów, więc używają bezprzewodowych klawiatur i myszy. Są to tanie i łatwe aktualizacje, które mogą ułatwić korzystanie z laptopa w domu. Jedną z popularnych form technologii bezprzewodowej jest Bluetooth, a wiele współczesnych komputerów jest wyposażonych w technologię Bluetooth. Dla tych, którzy tego nie robią, można niedrogo kupić klucz sprzętowy Bluetooth podłączany do portu USB komputera.

  • Kamera internetowa, to kamera zaprojektowana specjalnie do nagrywania wideo, które ma być przesyłane strumieniowo przez Internet, na przykład podczas rozmów wideo. Mikrofony są niezbędne, aby dźwięk towarzyszył każdemu nagranemu wideo.

Większość laptopów jest wyposażona w zintegrowaną kamerę internetową i mikrofon, które wyglądają jak małe kropki nad górną krawędzią ekranu. Zwykle lampka obok kamery internetowej zapala się, aby powiadomić Cię, gdy kamera nagrywa wideo.


Urządzenia zewnętrzne

Jeśli urządzenie wysyła jakąś informację, to jest urządzeniem wyjściowym. Urządzenia wyjściowe obejmują ekrany i monitory komputerowe, głośniki, a nawet jednostkę wibracji w telefonie komórkowym.

  • Monitor to samodzielna jednostka, którą większość ludzi wyobraża sobie, myśląc o komputerze stacjonarnym. Jego zadaniem jest wyświetlenie interfejsu, którego można użyć do interakcji z komputerem. W przeciwieństwie do innych komponentów ma własny zasilacz, który należy podłączyć; nie czerpie mocy z komputera. Ustawienia takie jak jasność, kontrast i ciepło barw można regulować za pomocą przycisków menu na monitorze. Monitory wahają się od małych do bardzo szerokich. Jeśli masz komputer i telewizor, a oba mają porty HDMI, możesz podłączyć komputer do telewizora i używać telewizora jako monitora!
  • Ekran może brzmieć jak monitor. Ekran jest fizyczną częścią obrazu, podczas gdy monitor to cała jednostka zawierająca ekran. Tak więc laptop ma ekran, a nie monitor, a komputer stacjonarny ma monitor, który z definicji zawiera ekran.

Zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy pozwolą na podłączenie zewnętrznych monitorów, a często można podłączyć więcej niż jeden, jak na powyższym obrazku. Jeśli wykonujesz dużo pracy z kodem komputerowym, inżynierią dźwięku lub projektowaniem graficznym, na przykład dwa monitory mogą znacznie zwiększyć twoją produktywność. Niektórzy ludzie rozpieszczają się dwoma monitorami i zastanawiają się, jak mogliby kiedykolwiek wykonać jakąkolwiek pracę za pomocą tylko jednego!